Čo je to refinancovanie

prefinanacovanie pôžičky


konsolidácia uveru


reštrukturalizácia


zníženie splátok


refinancovanie pozicky

Je pre Vás refinancovanie úveru výhodné?

Refinancovanie úveru, či hypotéky je jeden zo spôsobov ako ušetriť mesačne niekoľko desiatok, či stoviek eur. Refinancovanie pôžičky však nemusí byť vždy také výhodné ako sa to na prvý pohľad zdá. Všeobecne však platí, že refinancovanie hypotéky, či úveru je ideálne načasovať v dobe, keď sú úroky bánk na minime. Úrokové miery bánk vždy závisia od ekonomickej situácie vo svete.
Pravidlom býva, že v dobe, keď sú ekonomiky dostatočne stabilné, ich rast je stály sú úrokové miery bánk vyššie. Naopak v čase hospodárskej krízy, či v dobe po hospodárskej kríze (súčasnosť), keď sú svetové a hlavne európskej ekonomiky veľmi krehké sú naopak úrokové miery nízke.
V súčasnosti sú teda úrokové miery pre klientov bánk a aj “nebankoviek“ veľmi atraktívne. Nie pre všetkých klientov bánk však platí, že aj počas tohto obdobia je výhodné refinancovať hypotéku, či úver.

Ďalším kritériom pre klientov je dá sa povedať “politika“ bánk alebo skôr rôzne predpisy, ktoré sú zakotvené v zmluve, ktorú ste v minulosti podpisovali. Môže ísť o rôzne poplatky v prípade, ak sa rozhodnete “prestúpiť“ do inej banky za účelom šetriť Vaše financie. Na druhej strane je však možné práve počas zlého ekonomického obdobia “tlačiť“ na banku, že nie ste spokojný s ich úrokovými mierami a ste pevne rozhodnutý ísť ku konkurencii, ktorá Vám ponúka lepšie podmienky. Samozrejme, ideálne by Vám mala banka ponúknuť lepšie podmienky, aby si Vás udržala. Práve z toho dôvodu sa skúste informovať v prípade, ak Vás zaujala ponuka inej banky, či Vaša súčasná banka Vám je ochotná ponúknuť ako stálemu klientovi výhodnejšie podmienky.

Okrem toho je možné spomenúť ďalšie kritérium, ktoré tak trochu súvisí s tým druhým. Konkrétne môžete byť v situácií, že ste boli nútený v minulosti brať nie príliš výhodnú hypotéku, ktorá je dá sa povedať “pôžička na celý život“. Uvedieme príklad, keď napríklad čerství absolventi určitej školy po získaní práce sa pokúšajú hneď získať od banky hypotéku na bývanie. V tomto prípade, ak klient splní všetky kritéria, tak banka s určitosťou nevidí dôvod nato, aby klienta odmietla. Klientovi však môže byť ako “neoverenému zákazníkovi“ ponúknutá hypotéka s pomerne vysokými úrokmi. Prípadne môže ísť o situáciu, keď klient neuspeje v banke, ale v nebankovej inštitúcií áno, kde sú samozrejme úroky podstatne vyššie. V takýchto prípadoch je vo väčšine prípadov refinancovanie hypotéky veľmi výhodné aj napriek prípadným poplatkom zo strany banky, či “nebankovky“.

Galéria

refinancovanie prefinancovanie konsolidacia nizsie splatky uroky zdrave financie

Môžete žiadať o refinancovanie ?

Aj v tomto prípade platia určité pravidlá, ktoré musí klient spĺňať. Hlavným kritériom je samozrejme nemať záznam v registri dlžníkov (v prípade “nebankoviek“ toto kritérium nie je vždy podstatné), trvalé bydlisko v SR a stály mesačný príjem. Samozrejme, ak plánujete refinancovať hypotéku je potrebné aj ručenie, či už treťou osobou alebo nehnuteľnosťou.

Výhodnosť a benefity

Najvhodnejšie je teda v prípade hypotéky, či úveru využiť refinancovanie v čase, keď banky napríklad ponúkajú fixné úroky na hypotéku. V súčasnej dobe sú naviac ako sme spomínali úroky na historických minimách, čo by malo byť pre Vás ďalším veľkým lákadlom.